جزئیات نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل/ارائه یارانه به خریداران از نمایشگاه
ستاری گفت: نمی توان جلوی واردات تجهیزات آزمایشگاهی را به کشور گرفت اما یکی از اقداماتی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دست انجام دارد این است که با ارائه سوبسید، تعرفه گمرکی و نیز حمایت وزارتخانه های مرتبط واردات این صنعت را به کشور به صفر برساند.
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از برپایی دومین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران با هدف حمایت از تولید داخل و دستیابی به اقتصاد مقاومتی خبر داد و گفت: این نمایشگاه از 7 اردیبهشت به مدت 3 روز برپا خواهد بود.
ستاری گفت: در این نمایشگاه که در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار خواهد شد بیش از 200 شرکت سازنده تجهیزات و مواد آزمایشگاهی حدود چهار هزار مدل محصول را در این حوزه ارائه خواهند کرد.
سورنا ستاری – معاون علمی و فناوری رئیس جمهور امروز در نشست خبری با اشاره به جزئیات برگزاری این نمایشگاه اظهار داشت: یکی از مولفه های کلیدی در پیشرفت علم و فناوری در دهه چهارم انقلاب توجه به مولفه های اقتصادی و فرهنگی در راستای استحکام ساخت درونی کشور است و این مقوله مهم نیازمند ایجاد زیرساخت های مناسب و به کار گیری ساز و کارهای دقیق اجرایی است که در این راستا یکی از زیربناهای اساسی تجهیزات و مواد آزمایشگاهی هستند که در مراکز علمی و تحقیقاتی و مواد تحقیق و توسعه صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.

ن اینکه در سال های اخیر به دلیل افزایش تحریم های اقتصادی تامین این مواد و تجهیزات از خارج کشور با مشکلاتی همراه بوده است، گفت: با توجه به نیاز روزافزون مراکز علمی و تحقیقاتی کشور به تجهیزات آزمایشگاهی و وجود توانمندی فناورانه در شرکت های داخلی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت از این شرکت ها را با برگزاری نمایشگاه در دستور کار قرار داده است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه شرکت های فعال این حوزه آخرین محصولات و دستاوردهای خود را به متقضیان دانشگاهی و مراکز علمی و تحقیقاتی در این نمایشگاه عرضه خواهند کرد، افزود: برای ترغیب دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و پارک های علمی و فناوری و نیز بخش خصوصی یارانه هایی در جهت خرید کالا از این نمایشگاه در نظر گرفته شده است که این موضوع می تواند حمایت از شرکت های دانش بنیان سازنده این تجهیزات را نیز به همراه داشته باشد.

وی گفت: براساس توافقنامه میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دو وزارتخانه علوم و تحقیقات و بهداشت مبلغ صد میلیارد ریال اعتبار برای حمایت مالی از خریداران این نمایشگاه صورت گرفته است. همچنین معاونت علمی و فناوری در صورتی که پژوهش سراهای دانش آموزی وزارت آموزش و پرورش از نمایشگاه تجهیزات خریدی انجام دهند 40 درصد هزینه آنها را خواهد داد.

ستاری با بیان اینکه در حال حاضر و با توجه به اینکه بخش عمده ای از نیازهای داخل کشور از خارج تامین می شود، افزود: نمی توان جلوی واردات تجهیزات آزمایشگاهی را به کشور گرفت اما یکی از اقداماتی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دست انجام دارد این است که با ارائه سوبسید، تعرفه گمرکی و نیز حمایت وزارتخانه های مرتبط واردات این صنعت را به کشور به صفر برساند. در این زمینه تشکیل شرکت های دانش بنیان توسط اعضای هیأت علمی دانشگاه ها می تواند با ایجاد رقابت این مشکل را تا حدودی حل کند.

وی با بیان اینکه به دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و پارک های فناوری در صورت خرید از این نمایشگاه یارانه خرید تعلق می گیرد، افزود: در همین حال که خریداران خصوصی تجهیزات آزمایشگاهی از این نمایشگاه نیز تسهیلات لیزینگ متناسب با میزان خرید با نرخ چهار درصد ارائه خواهد شد.

ستاری با بیان اینکه آمار دقیق از تجهیزات آزمایشگاهی که به داخل کشور وارد می شود و نیز نیاز مراکز تحقیقاتی به این تجهیزات وجود ندارد گفت: باید میزان واردات سفارش داده شده به شرکت ها و نیز حجم واردات این بخش مشخص شود. در همین حال برای ساخت دستگاه های خاص معاونت علمی سفارشاتی را به شرکت های تولید کننده داده است تا در زمینه تقویت اقتصاد دانش بنیان قدم برداریم.

وی با بیان اینکه کیفیت محصولات عرضه شده در این نمایشگاه و نیز درجه و میزان پیچیدگی و تکنولوژیک بودن آنها مورد تایید قرار گرفته است، گفت: امسال بزرگ ترین دغدغه ما ایجاد بازار برای شرکت های دانش بنیان است و در این زمینه برنامه هایی نظیر برگزاری نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی در دستور کار داریم تا تولیدات این بخش را به صنعت تبدیل کنیم.

وی با بیان اینکه آیین نامه لیزینگ صندوق نوآوری شکوفایی هفته گذشته تدوین شده است، گفت: بحث وام و تسهیلات لیزینگ از صندوق نوآوری شکوفایی در این نمایشگاه برای خریداران در نظر گرفته شده است.